1.The temperature of air in a 7,6-m3 room increases from 5,1°C to 10,8 °C. What mass of air leaves the room? (Take Mair=0.029 kg/mole, P0=100 kPa)

1.The temperature of air in a 7,6-m3 room increases from 5,1°C to 10,8 °C. What mass of air leaves the room? (Take Mair=0.029 kg/mole, P0=100 kPa)


Ответы (0 шт):